Kwiaty mogą pełnić funkcję pięknych i pachnących dekoracji dla domu, ogrodu lub balkonu. Dla wielu ludzi kwiaty i ich uprawa są pasją. Niestety nie każdy ma ogród, na którym można uprawiać kwiaty. Ale w blokach, kamieniach lub mniejszych domkach bez ogrodu istnieje możliwość uprawy roślin na balkonie. Będzie to zdecydowanie piękne urozmaicenie na pustym balkonie.
Nie wszystkie rośliny można uprawiać na balkonie, ze względu na ich wielkość lub duże wymagania, ale jest też wiele gatunków, które bez problemu tam zakwitną.
Najlepsze i najpopularniejsze rośliny balkonowe
Begonie
Begonia to kwiat, który posiada wiele różnych odmian. Charakteryzuje się gęstymi i niezbyt wysokimi kępami. Występuje w wielu ciekawych kolorach. I jest bardzo znana jako kwiat balkonowy. Świetnie nadaje się również na balkony zacieniowane. Kwitnie od maja do późnej jesieni.
Begonia powinna mieć zapewnione próchnicze, żyzne i przepuszczalne podłoże, o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie pH.
Pielęgnacja tych kwiatów jest dość wymagająca. Begonia powinna być regularnie podlewana i nawożona. W okresie zimowym najlepiej jest ją wyciągnąć z doniczki, oczyścić i umieścić w przewiewnym pojemniku wypełnionym torfem. W ten sposób roślina powinna zimować do okresu wiosennego, ponieważ jest wrażliwa na mrozy.
Fuksja
Fuksja znana jest jako roślina balkonowa i tarasowa. Szczególnej atrakcyjności nadają jej wyjątkowo ozdobne kwiaty i różnorodność odmian. Kwiat ten idealnie komponuje się z innymi roślinami.
Fuksja to kwiat cieniolubny, dlatego bardzo dobrze sprawdza się na zabudowanych balkonach i tarasach. Kwitnie od kwietnia do października.
Gleba do uprawy fuksji powinna być żyzna, wilgotna o pH 6,0 – 6,5. Najelpesze dla fuksji będzie miejsce cieniste lub półcieniste i osłonięte od wiatru.
Pielęgnacja polega na regularnym podlewaniu i zasilaniu nawozem wieloskładnikowym co dwa tygodnie.
Pelargonia
Pelargonia to niezwykle popularna roślina balkonowa. Bardzo chętnie sadzona ze względu na swoją wytrzymałość, długie kwitnienie i mnogość odmian. Najczęściej sadzone gatunki na balkonie to: pelargonia pachnąca, pasiasta, bluszczolistna oraz wielkokwiatowa.
Pelargonia najlepiej kwitnie w słońcu, ale też bez problemu poradzi sobie w półcienistych miejscach. Ważne jest, że osłonić pelargonię przed wiatrem, ponieważ jest podatna na złamania.
Kwiat ten kwitnie od maja do pierwszych przymrozków. Ziemia do uprawy pelargonii powinna być przepuszczalna i próchnicza lub torfowa.
Pelargonia wymaga obfitego podlewania w sezonie letnim oraz nawożenia minimum raz na 2 tygodnie. Roślinę tę najlepiej uprawiać w pojemnikach z drenażem.
Ciekawostka: olejki eteryczne znajdujące się w liściach pelargonii działają odstarszająco na komary.
Bratki
Bratki są uznawane za bardzo optymistyczne kwiaty, występujące w wyjątkowo nasyconych kolorach. Mają bardzo charakterystyczne płatki w kształcie serca.
Co ciekawe mało kto decyduje się na hodowanie ich z własnego wysiewu. Kupić można już od marca. Są to rośliny dwuletnie, które kwitną dopiero w drugim roku w okresie od marca do czerwca. Lubią przebywać na słońcu, ale też nie za długo.
Najlepsze do uprawy bratków będzie podłoże próchniczne, przepuszczalne o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Najlepiej uprawiać je w doniczce z drenażem zapobiegającym gniciu korzeni.
Bratkom zazwyczaj wystarczają składniki znajdujące się w ziemi. Ważne jest jednak, aby podlewać je rano i wieczorem. Trzy podlewaniu trzeba uważać, aby nie polać wodą liści i kwiatów.
Petunia
Petunie to bardzo popularne rośliny doniczkowe. Posiada wiele różnych odmian, z których najczęściej spotyka się obficie kwitnące surfinie, które charakteryzują się zwisającymi pędami.
Doskonale sprawdzają się jako kwiaty balkonowe. Najpiękniej kwitną na w słonecznych miejscach, ale mogą również dobrze znosić półcień. Trzeba je jednak chronić przed intensywnymi opadami deszczu. Kwitną od maja do pierwszych mrozów.
Petuniom wystarczy zwykłe podłoże doniczkowe z lekko kwaśnym odczynem. Należy im zapewnić częste i obfite podlewanie, szczególnie w czasie upałów oraz nawożenie specjalnym nawozem.
Bazylia
Na balkonie można uprawiać nie tylko kwiaty, ale również aromatyczne zioła, takie jak bazylia, które świetnie sprawdzą się w kuchni. Bazylia jest popularną rośliną, którą znajdziemy w prawie każdym większym sklepie.
Ta roślina balkonowa bardzo lubi słońce i ciepło. Wymaga dostępu do słońca minimum 5 godzin dziennie.
Jej pielęgnacja nie jest zbyt wymagająca. Potrzebuje lekkiego i żyznego podłoża i regularnego podlewania.