Miejsca w ogrodzie, do których dociera mniejsza ilość słońca, wymagają specjalnego potraktowania. Nieprzemyślany dobór roślin będzie skutkował gorszym efektem wizualnym, rośliny będą też wolniej rosnąć lub nawet obumierać. Byliny cieniolubne idealnie nadają się do zagospodarowania takich miejsc.
Warunki panujące na stanowisku zacienionym w ogrodzie
Stanowiska zacienione to takie, do których bezpośrednio światło słoneczne dociera tylko na krótki czas lub wcale. Zazwyczaj rośliny mają do dyspozycji tylko rozproszone światło. Większość gatunków roślin ozdobnych nie toleruje takich warunków. Jednocześnie z trudnymi warunkami świetlnymi może występować podłoże bardziej suche niż w innych częściach ogrodu lub bardziej wilgotne. Przed nasadzeniem roślin w takim miejscu warto rozpoznać żyzność gleby i ewentualnie poprawić ją przez odpowiednie nawożenie.
Charakterystyka i preferencje roślin cieniolubnych
Rośliny naturalnie występujące w miejscach zacienionych to zazwyczaj gatunki dna lasu. Dostosowały się do trudnych warunków świetlnych poprzez specyficzną budowę liści. Byliny do cienia mają cieńsze i szersze liście, które zawierają także więcej chlorofilu. Dzięki temu mogą efektywniej wykorzystywać docierające do nich promieniowanie świetlne. Większość roślin cieniolubnych preferuje żyzną i wilgotną glebę o kwaśnym odczynie podobną do ściółki w lasach liściastych. Jednak można znaleźć także gatunki tolerujące gorsze warunki glebowe zarówno pod względem żyzności, jak i wilgotności.
Byliny cieniolubne – walory ozdobne
Stanowiska zacienione nie muszą być utrapieniem właściciela ogrodu. Odpowiednio zagospodarowane będą jego niewątpliwą ozdobą. Rośliny do cienia charakteryzują się bujnym wzrostem, a niektóre gatunki także obfitym kwitnieniem. Dodatkowym atutem jest ciemniejsza, a także ciekawsza np. niebieskawa, bordowa barwa liści. W przypadku gatunków cieniolubnych liście nie są tylko dodatkiem do kwiatów, same w sobie stanowią ozdobę. Stanowisko zacienione można tak skomponować, że będzie atrakcyjne przez cały rok.
Najpopularniejsze gatunki bylin cieniolubnych
Bardzo popularnym gatunkiem bylin cieniolubnych są funkie czy inaczej hosty. Na odpowiednim stanowisku bujnie rosną. Charakteryzują się ozdobnymi liśćmi o różnym kształcie, deseniu i barwie, późnym latem i jesienią dają ciekawe kwiaty. Brunnera wielkolistna to kolejna bylina o pięknych liściach, jednocześnie intensywnie kwitnąca drobnymi niebieskimi kwiatami. Ciekawym uzupełnieniem kompozycji będą rośliny o bujnych kwiatach takie jak tawułki, które kwitną aż od czerwca do września. W okresie zimowym, bo już od lutego/marca ogród kwiatami ozdobi ciemiernik. W kompozycjach całorocznych nie może także zabraknąć żurawików, których ciekawe ubarwienie liści ożywi zimą ogród.
Podsumowując, stanowiska zacienione są polem do popisu dla właściciela ogrodu. Wybór gatunków tolerujących gorsze warunki świetlne jest spory. Warto włożyć trochę wysiłku w zaplanowanie zagospodarowania tych trudniejszym miejsc. W odróżnieniu od nasłonecznionych dają większe możliwości tworzenia zimowych kompozycji.