Pielęgnacja bylin – poradnik dla początkujących

Byliny są roślinami uprawianymi w większości ogrodów. Tworzą w nich wspaniałe kompozycje oraz są głównym elementem dekoracji rabat kwiatowych. W skład budowy bylin wchodzą: kwiat- począwszy od drobnych po bardzo duże o pięknej, mocnej woni (np. piwonia, lilia) oraz różnego kształtu i wielkości liście.

Wymagania bylin – stanowisko, gleba i zimowanie

Największą grupą bylin są rośliny światłolubne oraz tolerujące lekkie zacienienie. Do najbardziej światłolubnego gatunku należą rośliny skalne, są one również odporne na suszę (np. mikołajek, ukwap, macierzanka). Kolejną grupą są gatunki cieniolubne, które nie tolerują mocnego nasłoneczniania (np. tojeść, miodunka, fiołek, trzykrotka, paprocie).

Byliny posiadają dużą tolerancję do warunków glebowych, jednak najlepiej rosną w żyznej, wilgotnej i przepuszczalnej ziemi. Kwasowość gleby jest tu również bardzo ważnym czynnikiem, większości bylin odpowiada czynnik obojętny gleby o pH 7,0 lub lekko kwaśny o pH 6,0-6,5.

Byliny bez problemu zimują w gruncie bez zabezpieczeń przed mrozem, gatunki takie jak np. lawenda należy zabezpieczyć przed zimą.

Sadzenie – jak i kiedy sadzić byliny?

Przed posadzeniem roślin należy sprawdzić właściwości gleby takie jak: kwasowość, przepuszczalność i żyzność. Ustalić intensywność nasłoneczniania i kształt terenu.

Byliny można sadzić w 2 terminach: wiosną gdy rośliny zaledwie wypuszczą pędy oraz późnym latem (sierpień, wrzesień). Byliny zakupione w pojemnikach można sadzić, począwszy od wczesnej wiosny do jesieni. Miejsce, w którym będzie posadzona roślina należy wpierw przekopać na głębokość 40-50 cm i dokładnie usunąć chwasty. Następnie zaznaczyć miejsce do posadzenia. Byliny należy sadzić na tej samej głębokości na jakiej rosły w doniczce lub 2 cm. głębiej. Dookoła bryły korzeniowej ziemię trzeba dobrze ubić. Po posadzeniu ważne jest obfite podlanie rośliny tak aby woda przeniknęła do korzeni.

Kwitnienie – kiedy kwitną byliny?

Ze względu na różnorodność bylin ich kwitnienie odbywa się od wczesnej wiosny do jesieni. Byliny kwitnące wiosną to m.in. aster alpejski, aster himalajski, gęsiówka, floks szydlasty, macierzanka piaskowa, pierwiosnek gruziński itd. Natomiast latem i jesienią kwitną takie gatunki jak: bertram marokański, czosnek skalny, dzwonek karpacki, kostrzewa silna, rozchodnik kaukaski i wiele innych. Różnorodność kwiatów począwszy od ich wielkości po wszelkie możliwe kolory i odcienie barw oraz silny i przyjemny zapach wpływa na popularność ich występowania.

Pielęgnacja – jak dbać o byliny?

Istotnym zabiegiem jest podlewanie świeżo posadzonych roślin. Najlepiej wykonywać tę czynność rano i wieczorem. Nie powinno się podlewać w dni upalne i słoneczne by nie poparzyć roślin. Kolejnym, bardzo ważnym zabiegiem w pielęgnacji bylin, jest nawożenie. Świeżo posadzonych roślin nie powinno się nawozić przez pierwsze 3-4 tygodnie. Najlepszymi nawozami są te wieloskładnikowe, zawierające niezbędne mikroelementy. Na wzrost i rozwój roślin dobrze wpływają nawozy organiczne (tj. obornik, kompost). Nawozić należy 2 razy w roku w kwietniu oraz nie później niż na początku sierpnia by nie doprowadzić do przemarznięcia zimą pobudzonej nawozem rośliny.

Byliny są roślinami, które cieszą się niezwykłą popularnością. Wśród pięknie kwitnących gatunków są również byliny zimozielone (m.in. bergenia sercowata czy kopytnik pospolity). Ze względu na to, że można je uprawiać w zasadzie cały rok stały się sercem i duszą niejednego ogrodnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *