Byliny ozdobne posiadają na tyle dużą różnorodność, że z łatwością można dobrać odpowiednie gatunki do swojego ogrodu, aby stworzyć niepowtarzalną aranżację. Poniżej krótka charakterystyka ozdobnych bylin, które uświetnią niejeden ogródek!
Czym są byliny ozdobne?
Byliny ozdobne stanowią przykład roślin wieloletnich – występują w tylu różnorodnych odmianach, że każdy z pewnością znajdzie odpowiednie warianty, które uświetnią przestrzeń i stworzą odpowiednio tło do dalszego komponowania roślinności.
Można wyróżnić zarówno niskie jak i wysokie odmiany byliny ozdobnych. To co je łączy byliny to fakt, że przed nadejściem zimy dochodzi do obumarcia części znajdującej się nad ziemią – z kolei wraz z pojawieniem się wiosny można zaobserwować dynamiczny rozwój tej roślinności.
Byliny ozdobne w służbie ekologii
Nie da się ukryć, że troska o środowisko naturalne nabiera na znaczeniu – może wyrażać się wielu codziennych wyborach. Wśród nich będzie także uprawa bylin ozdobnych – w przypadku tych miododajnych odmian staną się one pokarmem dla pszczół. To powinno w pełni argumentować dlaczego takie rośliny są pożądanym elementem zarówno przy planowaniu zieleni miejskiej w ramach nasadzeń jak i w domowych ogródkach.
Zaproś jukę do swojego ogrodu
Yucca będzie świetnie prezentować się zarówno solo, jak i w większych grupach. Na szczególną uwagę zasługują długie łodygi (które mogą osiągnąć nawet 2 m wysokości) zwieńczone okazałymi dzwonkowatymi kwiatami. Na fazę kwitnienia trzeba jednak poczekać ok. 2-3 lat.
Juka ma względnie małe wymagania dotyczące uprawy – wystarczy zapewnić jej przepuszczalne podłoże oraz systematyczne podlewanie. Najlepsze stanowisko dla juki powinno być nasłonecznione i odseparowane od wiatru. W przypadku ulokowania tej ozdobnej byliny w zacienionym miejscu może nie dojść do kwitnienia. W okresie wiosennym można sięgnąć też po nawóz, który zregeneruje roślinę po zimie.
Poznaj walory okazałej astible tawułka
Co do zasady tawułki cechują wyjątkowe ubarwienie – obok jej kwiatów w czasie kwitnienia nie da się przejść obojętnie. Aby jednak cieszyć się dekoracyjnością tej rośliny w swoim ogrodzie konieczne jest sprostanie jej podstawowemu wymogowi, czyli zachowaniu wilgotnego podłoża.
Astible tawułka występuje w wielu różnorodnych kolorach – dzięki można łatwo skomponować takie aranżacje, które będą tworzyć doskonałe uzupełnienie dla innych roślin, albo przeciwnie – grać pierwsze skrzypce.
Na stronie sklepu cebule-kwiatowe.pl znajdziesz odmiany zarówno białe, jak i różowe, czerwone czy niebieskie. Bujnego kwitnienia można oczekiwać na przełomie lipca i sierpnia po uprzednim zasadzeniu w kwietniu lub maju. Żyzna gleba, systematyczne nawadnianie, półcieniste stanowisko – to podstawowe wymagania tej byliny.
Agapant znany też jako lilia afrykańska
Agapant stanowi przykład efektownej byliny ozdobnej, która jest uprawiana zarówno w ogródku, jak i na balkonie czy tarasie. Jeżeli spełnimy podstawowe warunki dotyczące uprawy – agapant odwdzięczy się długim czasem kwitnienia – może osiągnąć ok. metra wysokości. Kwiaty pojawiają się na przełomie lipca i września, występują w dwóch barwach – niebieskich, fioletowych lub białych.
Podczas sadzenia warto wybrać nasłonecznione stanowisko, które będzie osłonięte od wiatru. W przypadku umieszczenia tej byliny w zacienionym miejscu – kwitnienie nie będzie już tak silne. Żyzna i przepuszczalna gleba – to najlepsze podłoże do uprawy tych roślin.
Trytoma – afrykańska egzotyka w europejskich ogrodach
Unikatowe kwiatostany tej rośliny sprawiają, że nie sposób pomylić ją z jakimkolwiek innym gatunkiem. Intensywnie pomarańczowe lub czerwone kwiaty sprawiają, że w potocznym języku bywają też określona mianem płonącej pochodni. Możne osiągnąć ok. metra wysokości, a barwne kwitnienie następuje na przełomie lipca i sierpnia. Zwieńczeniem kwiatostanów stają się wówczas intensywne kwiatostany.
Trytoma doskonale odnajdzie się w żyznej i próchnicznej ziemi. W ramach uprawy i zapewnienia jak najlepszych warunków do wzrostu można także wspomóc tę roślinę organicznymi nawozami.
Wieloletnia dicentra serduszka to subtelna ozdoba
W nazwie tej ozdobnej byliny należy upatrywać się charakterystyki dotyczącej jej wyglądu. W okresie kwitnienia, który przypada na maj i czerwiec – łodygi są ozdobione kwiatami o kształcie przypominającym serca. Zazwyczaj występują one w różowej barwie z białymi akcentami. Dicentra serduszka występuje w wielu odmianach – zarówno tych niskich jak i w postaci bujnych krzewów. Podczas sadzenia warto wybrać przepuszczalne i wilgotne podłoże. W przypadku młodych roślin konieczne będzie zabezpieczenie ich przed nadejściem zimy.
Powyższe propozycje bylin ozdobnych są na tyle różnorodne, że z pewnością każdy entuzjasta ciekawych akcentów w swoim ogrodzie znajdzie dla siebie odpowiednią roślinę. Byliny są wdzięczne w uprawie i mogą tworzyć zarówno pierwszoplanowe kompozycje, jak i tło dla innych kwiatów.