Projektując ogród przydomowy lub adaptację działki rekreacyjnej warto przygotować przestrzeń pod skalniaki oraz wziąć pod uwagę rośliny, dobrze radzące sobie w trudnych warunkach, gdy do gleby nie dostarcza się odpowiedniego nawodnienia.
Bylina dla okazjonalnych ogrodników
Dla osób, które często wyjeżdżają lub rzadko zaglądają na działkę polecane są byliny, które doskonale znoszą nieregularne oraz skąpe nawadnianie. Wśród roślin, odpornych na szkodliwy wpływ suszy znajdują się byliny, które można komponować w atrakcyjne wizualnie zestawienia lub sadzić samodzielnie. Większość z nich nie ma wysokich wymagań również w zakresie gleby, dzielnie znosząc lekką lub wapienną glebę.
Efektowny, główny element
Jukka karolińska jest rośliną, która w okresie wzrostu potrzebuje nawadniania, natomiast po nim doskonale znosi suszę. Znakomicie prezentuje się jako główny element rabaty lub sadzona wzdłuż ogrodzenia. Jej rozłożyste, mieczowate liście okalają efektownie kwitnące kwiaty. Kwitnie od czerwca do lipca, osiągając nawet 150 cm wysokości. Świetnie sprawdza się jako główny element dekoracyjny ogrodu. Doskonale komponuje się z ozdobnymi trawami lub drobnokwiatowymi roślinami, tworzącymi optyczne oddzielenie od gruntu.
Samodzielnie lub jako separator
Suszę przetrwają trawy ozdobne, które występują w wielu rodzajach. W zależności od koncepcji, można zastosować wydmuchrzycę piaskową o gęstych, grubych liściach, dorastającą do 1 m wysokości lub kostrzewę siną, osiągającą 25 cm wysokości. Rozległe systemy korzeniowe zapewniają nagromadzenie wody, muszą jednak zostać skomponowane z gatunkami, które nie wymagają zbyt wiele miejsca w glebie.
Niewielki rozchodnik ostry również może stanowić warstwę oddzielającą, gdyż jego rozrost odbywa się wszerz. Wiele rodzajów gipsówki stworzy efektowną warstwę separującą. Dobór kolorystyki i odmiany powinien uwzględniać całą koncepcją skalniaka lub ogrodu.
Co sadzić, by przetrwało suszę?
Niezwykle efektownie prezentuje się krwawnik ogrodowy, dostępny w wielu wersjach kolorystycznych. Roślina, odporna na suszę stanowi przepiękną ozdobę, niewymagającą uwagi, kwitnącą przez całe lato.
Kocimiętka, smagliczka skalna, rozchodniki również sprawdzą się podczas suszy. Odporność na brak nawadniania sprawia, że nie trzeba regularnie pamiętać o dbałości o ogród, który mimo braku czasu będzie prezentował się okazale.
Jeżówka biała może wraz z krwawnikiem i trawą ozdobną tworzyć niewymagające rabaty w stylu naturalnej łąki. Niezwykle modna koncepcja naturalnego ogrodu doskonale współgra z niewymagającymi obfitego podlewania bylinami.