Stanowisko słoneczne w ogrodzie to zazwyczaj cecha gleb suchych i mało urodzajnych. Nadmierne nasłonecznienie nie sprzyja uprawom wielu grup roślin. Wśród bylin natomiast występują odmiany, dla których są to idealne warunki do rozwoju.
Dobre podłoże w słonecznym stanowisku
W rzadziej spotykanej sytuacji, gdzie gleba jest dobrej jakości na stanowisku słonecznym, warto posadzić odpowiednie byliny są to m.in. agapanty, jaskry ostre, lilie, pelargonie ogrodowe, tulipany, peonie,mieczyki ogrodowe itd. Natomiast byliny, które lubią stanowiska słoneczne i suche to takie odmiany jak; mikołajki, dzwonki, gipsówki, rojniki, rozchodniki, sasanki itd. Wiele bylin to także rośliny uniwersalne, które można osadzić na każdym stanowisku, będą to np. orliki, kocimiętki, rdesty itp. Popularnymi bylinami które często występują na stanowiskach słonecznych, to m.in. irysy, astry, piwonie, maki, floksy i zawilce japońskie.
Irysy Kosaćce – odporne na niskie temperatury
Irysy – nazywane też kosaćcami, jest to gatunek bylin kłączowych o dużych, barwnych kwiatach, które rozwijają się na przełomie od maja do czerwca. Są odporne na niskie temperatury, przez cały rok mogą zostawać w gruncie. Preferują stanowisko słoneczne oraz żyzną, przepuszczalną i lekko wilgotną glebę. Po przekwitnięciu należy ściąć pędy kwiatowe.
Astry – ogrom kolorów w ogrodzie
Astry- to kolorowe wieloletnie byliny, które kwitną od wiosny do pierwszych przymrozków. Zachwycają ogromem kolorów i różnorodnością kwiatostanów. Roślina osiąga wzrost od kilkunastu cm. do nawet półtora metra. Rekomendowane miejsce dla gatunków astrów to stanowisko mocno nasłonecznione. Poleca się sadzić roślinę do umiarkowanie wilgotnego podłoża.
Piwonie – perły z dalekiego wschodu
Piwonia – roślina przybyła do Europy z Japonii i Chin, posiada około 35 gatunków roślin, jej kwiaty są duże i występują w wielu kolorach, charakteryzują się piękną i mocną wonią, a kwitną przeważnie w czerwcu. Roślina nie znosi przesadzania a najwłaściwszym miejscem jest dla niej stanowisko słoneczne. Zakwitają przeważnie w trzeci rok po posadzeniu. Są odporne na mróz. Lubią gleby żyzne, przepuszczalne o odczynie średnio-kwaśnym (pH 5-6). Posiadają duże wymagania pokarmowe, w związku z tym należy je regularnie nawozić.
Mak ogrodowy – delikatne kwiaty
Mak ogrodowy – to bylina pochodząca z Kaukazu. Osiąga wzrost od 50-100 cm. Kwiaty, najczęściej białe, czerwone, bordowe, wyrastają na pojedynczych, długich pędach. Kwitnienie przypada na miesiące maj i czerwiec. Uprawia się je na stanowisku słonecznym. Roślina wymaga gleb żyznych, przepuszczalnych i umiarkowanie suchych. Sadzenie roślin przypada wiosną. Wymagają stałego nawożenia, najlepiej używać nawozu organicznego.
Floks – płomyk wiechowaty
Floks – to byliny tworzące wzniesione, sztywne pędy. Kwitną od lipca do września. Kwiatostany są różnokolorowe, a roślina dorasta do 120 cm. wysokości. Preferują miejsca słoneczne i gleby przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne. Roślina wymaga nawożenia 2 razy w roku oraz podlewania w okresie suszy. Jest odporna na choroby i szkodniki.
Zawilec japoński – piękna bylina z Japonii
Zawilec japoński – to piękna i niewymagająca bylina. Kwitnie w drugą połowę lata i jesienią. Osiąga wysokość od 50-150 cm. Preferuje gleby przeciętnie żyzne o odczynie obojętnym pH 7, z dodatkiem próchnicy. Wymaga nawożenia średnio 2-3 razy w sezonie, są odporne na mróz.
Zakładając rabatę bylinową należy pamiętać aby przy wyborze roślin stosować na pierwszy plan byliny niskie, natomiast dalsze, rośliny wyższe oraz zasilić rabatę nawozem.