Byliny na skalniak – rekomendacje

Skalniak kojarzy się najczęściej z niewielkim, dobrze nasłonecznionym fragmentem ogrodu stanowiącym niewysoki wzgórek, wykonany z kamieni i obsadzony barwnymi roślinami. Zazwyczaj do jego stworzenia wykorzystuje się naturalne, nietypowe nachylenie terenu lub strome skarpy.

Przygotowania podłoża i dobór roślin

byliny-na-skalniak

Ogród skalny nie jest rabatą jednolitą. Rosną tutaj rośliny o różnych wymaganiach. Jedne rozrastają się tworząc rozległe dywany, więc potrzebują więcej miejsca, innym wystarczą szczeliny między kamieniami. Podobnie z upodobaniem do słońca. Części roślin niezbędne jest silne nasłonecznienie, inne lepiej czują się w miejscach zacienionych. Aby zapewnić roślinom odpowiedni wzrost i obfite kwitnienie, należy zadbać o prawidłowy odczyn gleby, wzbogacić ją torfem lub kompostem, a poszczególne stanowiska oddzielić od siebie, np. kamieniami. Nie bez znaczenia jest również dobór odpowiednich roślin o niewielkich wymaganiach, odpornych na zmiany temperatury i niewymagających specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Rośliny na obrzeża skalniaka

Na obrzeże ogrodu skalnego znakomicie nadaje się niskie byliny. Jedną z nich jest żagwin ogrodowy – wieloletnia bylina zadarniająca o fioletowych kwiatach. Kępy tworzą kobierce o wysokości od 5 – 10 cm. Kwitnie całą wiosnę i na jesieni może powtórzyć kwitnienie, ale nie jest ono już tak obfite. Dobrze czuje się w miejscach nasłonecznionych i jest odporny na suszę. Podobne wymagania stanowiskowe ma smagliczka skalna o wąskich liściach pokrytych drobnymi włoskami i żółtych, pachnących kwiatach, zebranych w baldachogrona. Na obrzeżach, w miejscu półcienistym doskonale sprawdzi się skalnica Arendsa. Jej kwiaty o intensywnej karminowo- różowej barwie bledną w miarę przekwitania, a soczyście zielone liście tworzą poduszeczki o wysokości około 10 cm. Roślina nie jest odporna na duże mrozy i długotrwałe susze.

Aranżacja wyższych partii skalnego ogrodu

Na wyższych partiach ogrodu skalnego dobrze będzie się prezentowała bergenia sercolistna. Ze względu na duże liście, warto ją umieścić w pewnym oddaleniu od obrzeża. Kwitnie różowo na przełomie kwietnia i maja. Dostosowuje się do każdych warunków. W jej sąsiedztwie doskonale będzie wyglądał goździk postrzępiony o bardzo wąskich sino-zielonych liściach i pełnych lub półpełnych kwiatach o postrzępionych płatkach. W zależności od odmiany przybiera barwę białą lub różową. Najbarwniejszą i najdłużej kwitnącą byliną są floksy. Występują w kolorach: białym, żółtym, różowym, fioletowym i błękitnym, tworząc efektowną paletę barw. Kwiaty o intensywnym zapachu, kwitnące od kwietnia do września, idealnie nadają się do wazonu.

Odpowiedni dobór roślin i przemyślana aranżacja skalnego ogrodu sprawią, że przez znaczną cześć roku będzie on cieszył oko feerią barw, a wykorzystanie bylin zimozielonych i mrozoodpornych pozwoli na ich przetrwanie nawet podczas silnych mrozów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *